06/05/2022
Víte, proč nenapomínat děti za to, že pláčou? 💦
Ve zkratce: Protože důležitější než potlačování citů je jejich vnímání. Když naučíte děti svým tělesným signálům naslouchat, podpoříte jejich sebevědomí, jejich schopnost rozhodovat o sobě a prosadit se.
„Děje se ve mně něco tak velkého, že doslova produkuju kapalinu, která mi teče z očí jako pokus přimět mě zastavit a všimnout si toho,“ vysvětluje Dr. Becky Green. „Tenhle proces je třeba respektovat, naše tělo nikdy nelže.“
Také varuje, že nic jako předstíraný pláč neexistuje. Oproti tomu existuje problematický předpoklad rodičů, že vědí nejlépe, co se odehrává v jejich dětech. Pravděpodobněji jde přitom o eskalaci situace, kdy dítě potřebuje pozornost, té se mu nedostává, anebo je napomenuto („Přestaň brečet, nemáš k tomu důvod!“), a tak pláče či křičí ještě víc. Začarovaný kruh.
Pamatujte: Je v pořádku brečet. A my sami víme nejlépe, co se v nás odehrává. To samé samozřejmě platí i pro děti.
Umění: