Mõtlesime kaua, kas peaksime avaldama üleskirjutuse detsembris toimunud jutuajamiselt. Lõpuks otsustasime seda siiski teha.
Prantsuse moeasjatundja ja -ajaloolase Jean-Jacques d´Estaing´i ja Tallinna kaupluse Elegantum kollektiivi vestlus kohvitassi taga.
„Härra d´Estaing, täname teid, et leidsite aega sõita Eestisse, külastada meie kauplust, analüüsida meie tööd ja meiega vestelda.“
Jean-Jacques d´Estaing
„Mul on hea meel, et olen jälle Eestis, mida külastasin viimati 30 aastat tagasi, ja et mul on võimalus teiega tutvuda. Siinkohal peab tänama minu sõbratari Inessi, kes käis Tallinnas ja sattus juhuslikult teie kauplusse. Ta rääkis sellest palju ja sisimas ma siis natuke naersin tema üle. Kui vana Euroopa on kaotanud aegade keerises Euroopa rõivakaubanduse aluse – klassikalised butiigid keskklassi jaoks –, siis olevat ootamatult, lihtsalt ei millestki, ilmunud uus võrse. On hämmastav, et see ei ole juhtunud Prantsusmaal, kus on niisuguse kaubanduse sügavad ajaloolised juured. Hakkasin huvi tundma ja nüüd, teel Moskvasse Pariisi moesalongi avamisele, otsustasin ära käia Tallinnas ja kõike oma silmaga näha.“
Elegantum
„Peame tunnistama, et te üllatasite meid. Kui me oma kaupluse asutasime, olime haaratud vaid ühest mõttest: vana Pariis, vana Tallinn enne 1940. aastat.
Jean-Jacques d´Estaing
„Just see ongi hämmastav, et te olete pöördunud sellesse aega. Mind üllatas teie kauplus meeldivalt. On tunne, et need, kes selle on loonud, elasid tollel ajal või siis tunnetavad seda geneetiliselt. See on hämmastav. Jah, ma saan aru, et tegemist on tänapäevaste materjalidega, stiliseeringuga ning kohati on võib-olla tunda tugevat lihtsustamist ja vahendite ebapiisavust idee täielikuks elluviimiseks, kuid… Siin valitseb see õige vaim, mugavuse õhkkond, kaitsev rahu ja meeldiv suhtlemine. Teie kauplus meenutab aardelaegast, mille avamisel kaob kuhugi kogu ümbritsev maailm ja sa sukeldud sellesse ning aeg peatub. Umbes niisuguse mulje jätab ka teie kauplus. Ainult et ma sunniksin kõiki ostjaid jätma oma nutitelefonid ukse juurde.“ (Jean-Jacques naerab.)
Elegantum
„See on väga meelitav hinnang…“
Jean-Jacques d´Estaing
„See on õiglane hinnang, aga te ei tohi end lõdvaks lasta, teil on veel väga palju tööd ees…“
Elegantum
„Kas me võiksime üksikasjalikumalt käsitleda klassikalisi butiike? Meie teada on need ju ikkagi veel olemas…“
Jean-Jacques d´Estaing
„Kahtlemata. Siinkohal on tähtis mõista, mida ma silmas pean, sest selles küsimuses on moeajaloolaste ja -ekspertide vahel eriarvamusi. Veel enne sajandi algust võidi arutleda kolme tüüpi kaupluste üle: kauplused kõrgklassile, keskklassile ja neile, kelle elatustase on keskmisest märksa madalam. Nüüd on jäänud põhimõtteliselt alles kaks tüüpi. Keskklassi butiigid on kadunud. Üldjuhul oli keskklass sunnitud kasutama rikastele mõeldud kauplusi, kuid nad ootavad samas tavaliselt kuni suurte hinnaalandusteni. Aga seetõttu ei tunne keskklass end just väga mugavalt.“
Elegantum
„Ja on läinud üle ketikauplustesse?“
Jean-Jacques d´Estaing
„Ei, mitte mingil juhul. Keskklass on harjunud kvaliteediga. Butiikide ostjad lahkuvad alati ostudega, kas või ainult salliga, kuid ostetakse tingimata. Nad ei hakka jooksma mööda ketikauplusi, otsides midagi sarnast, aga kümme korda odavamat. Neil on nende inimeste mentaliteet, kes austavad ennast ja teavad oma hinda.
Ma jätkan. Butiigi lihtsustatud kontseptsioon seisneb selles, et tuleb suhelda ostjaga, pakkuda kaupa, rääkida sellest, soovitada ja nõustada. Kõik see on olemas nii kõrg- kui ka keskklassi butiikides. Ent suureks kurvastuseks on odavaid ja ebakvaliteetseid tooteid müüvate ketikaupluste leviku tõttu keskklassile mõeldud poed kannatada saanud. Inimesed, kes varem neis kunagi ei käinud, hakkasid neid külastama ja valima välja meeldivaid rõivaid, pärast aga ostma midagi neid meenutavat odavatest ketikauplustest. Ja müüjad-konsultandid loobusid inimestega suhtlemisest, teenindustase hakkas langema. Kurb tagajärg. Kui teil õnnestub vastu pidada, säilitada see teenindustase, mis teil olemas on, see kvaliteet, mida pakute, siis võite end võitjateks pidada. Kuigi… Te olete läinud vastuvoolu, te ei ole hakanud kauplema odavate, viis eurot maksvate kaupadega ega pakkuma neid viimase moevooluna. Ja selles suhtes te oletegi juba võitjad.“
Elegantum
„Jah, see on õige märkus. On väga raske ujuda vastuvoolu, seda eriti väikeses riigis. Ka meil on suhteline keskklass läinud ketikauplustesse. Muidugi me hoiame teenindustaset, kuid vahel on see raske. Eriti siis, kui konsultant läheb külastajate juurde ning ilma et ta jõuaks midagi öelda, kostuvad erineva intonatsiooniga öeldud sõnad: „Me saame ise hakkama, pole vaja meile midagi pakkuda.“ Ja see kõlab alati jõhkralt, lööb rivist välja. Aga vahel, proovimise ajal, ei saagi me midagi soovitada, sest külastaja proovikabiinist välja ei tule, öeldes, et me hakkame talle mingit kaupa pähe määrima.“
Jean-Jacques d´Estaing
„Oh là là! Te võtate seda kõike liiga südamesse. Soovitan võtta selles suhtes eeskuju prantslastelt. Võtke asju kergemalt. Täna sind solvati, aga järgmine inimene jällegi tõstab tuju. Väga tihti on kultuurse inimese maski taga mats. Ja see olemus tuleb esile just teenindajatega suheldes. Jätke meelde, et see inimene on mats, ja visake ta oma peast välja. Mis puutub kauba mahamüümisse iga hinna eest, siis selgitage oma kaupluse tööpõhimõtet. Tänapäeva maailmas on naised võõrdunud kauplustes heast suhtlemisest. Mõni puutub esmakordselt kokku niisuguse teenindusega nagu teil. Ärge unustage, et te olete teinud omamoodi väikese revolutsiooni. Ma nägin, kuidas te teenindate, nägin naiste rahulolevaid nägusid. Ja nad tulevad teie juurde tagasi oma sõbrannade, tütarde, emade ja vanaemadega. Te teete kõike õigesti. Kõik ülejäänud, kes end ebaviisakalt ülal peavad, ei ole lihtsalt teie ostjad. Kõik on väga lihtne. Peamine, millega te aga ei arvesta, on nõudlus teie järele. Just teie kauplusse sõidavad ostjad teistest linnadest. See näitab, et nad on rahul ostude ja teiega suhtlemisega.“
Elegantum
„Jah, teil on õigus. See on tõepoolest pidev töö mitte ainult ostjate, vaid ka iseendaga… Aga rääkigem õige moest…“
Jean-Jacques d´Estaing
„See on ju igav. On vaja rääkida stiilist ja elegantsist. Aga mood… Mood on kergete elukommetega naisterahvas. Ta ei tea isegi, kuhu läheb, kellele armas on ja millega see kõik lõpeb. Vahel on ta naljakas ja vulgaarne…“
Elegantum
„Aga siiski…“
Jean-Jacques d´Estaing
„Nii ongi. Yves Saint Laurent ütles omal ajal: „Moodsaid naisi on palju, kuid stiilseid ja elegantseid üksikud.“ Uskuge mind, praegu on kõik riietatud moodsalt (Jean-Jacques naerab), kuid igavalt. Põhimõtteliselt on see hall mass, kes järgib seda, mida ühes või teises moeajakirjas kirjutatakse. Ainult stiilne ja elegantne naine suudab pöörata pilgud enda poole. Just see naine ajab mehed hulluks, sunnib endale järele vaatama ja köidab pilke.“
Elegantum
„Kas te ei ole halli massi suhtes liiga kategooriline? Meile on juba 30 aastat tõestatud, et nüüd võib iga naine olla ilus, aga nõukogude ajal olid kõik ühesugused.“
Jean-Jacques d´Estaing
„Ma ütlesin seda isegi pehmemalt. Aga mis siis ikka, räägime konkreetsemalt. Võtke 30–50 aasta tagused fotod ja siis tänapäevased. (Me leiame internetist Tallinna nende aegade fotod ja nüüdisaegsed). Võrrelge ise. Vanadel piltidel me näeme värve, näeme elegantseid jooni, lõigete mitmekesisust. Ja võtkem nüüd tänapäevased. Kas te saate midagi esile tuua? Ei, sest kõik on monokroomne, ühetaoline. Stiilist ja elegantsist ei ole juttugi. Vastust teate isegi, te ei ole lihtsalt endale aru andnud. Kuna tollal oli rõivaste valik piiratud, tegid naised ostetud riideid ümber, andsid ateljeesse või õmblesid ise. Et kõik hall välja ei näeks, osteti eredaid ja trükitud kangaid. Kangad aga olid ka sel ajal huvitavad. Iga naine võis ise määrata, mis talle sobib. Samuti anti talle nõu ateljees. Seepärast oli iga naine kordumatu. Mis aga on juhtunud nüüd? Enamik on langenud moeajakirjade ohvriks. Kui ajakirjas on öeldud, et tuleb riietuda just nii, lülitab naine oma fantaasia välja ja matkib ajakirja pilte. Vahel paistab see välja kas naljaka või vulgaarsena. Ükski ajakiri ei suuda haarata kõiki aspekte, sest naised on muutunud kõik ühesugusteks selle sõna otseses mõttes. Individuaalsus on kadunud.
Elegantum
„Kas te soovitate moeajakirju mitte lugeda?“ (Naerame)
Jean-Jacques d´Estaing
„Mina soovitan mõelda ja veelkord mõelda. On aeg leida üles oma mina. Me jalutasime teiega Tallinnas. Ausalt öeldes olen veidi šokeeritud sellest, kuidas teie naised riietuvad: kõik on pükstes, arusaamatu vormiga soojades vihmamantliriidest jopedes või mantlites. Paljud naised kannavad mägimatkasaapaid, teised jällegi kalamehejopesid. Kõik see on kuidagi vormitu…“
Elegantum
„Meie naised kinnitavad, et see on mugav, et meie ilmadega ei saagi teisiti riietuda, et see on Skandinaavia stiil, ja lõppude lõpuks rõivastuvad ka pariislannad mõnede ajakirjade väitel lihtsalt ja mugavalt.“
Jean-Jacques d´Estaing
„Ma ei taha arutleda selle üle, mida ajakirjad väidavad. Skandinaavia stiili siin ei ole, sest stiil puudub täielikult. Ma ei tea, millises Pariisis on nad käinud ja mille alusel oma järeldused teinud. Pariislannad rõivastuvad erinevalt, kuid alati stiilselt. Prantslannale ei tule kunagi pähegi panna selga aiatöödeks mõeldud jope ja minna sellega poodi. See on nonsenss! Kõige ülejäänuga aga õigustatakse soovimatust enda eest hoolitseda. Asi on märksa lihtsam.
Kui ma aga jälgin naisi teie kaupluses, saan aru, et ärkamine siiski toimub ja soov olla elegantne pääseb võidule.“
Elegantum
„Aga moetendentsid…“
Jean-Jacques d´Estaing
„Neid ei ole lihtsalt olemas. Kui 50–80 aastat tegutsesid ainult mõned moemajad ja nad said moodi dikteerida, siis nüüd on neid kümneid. Igaühel on oma moenägemus. Et töötada välja ühtne tendents, peaksid nad omavahel kokku leppima, kuid siis tekib äge konkurents: kes on parim? Selle peale aga keegi välja ei lähe. Viimased hooajad on lükanud ümber mingite trendide ja tendentside võimalikkuse ning tõestavad samal ajal, et neid tõepoolest ei ole olemaski. Juba mitme hooaja vältel on rõivakunstnikud pöördunud neljakümnendate-seitsmekümnendate aastate moe poole ning nüüd on lisandunud ka kaheksakümnendad ja üheksakümnendad. Mis trendist saab siin juttu olla? Maailma hakkavad valitsema stiil ja elegants. See on väga aktuaalne.“
Elegantum
„Aga mis saab siis moebrändidest? Inimesed püüavad neid osta, jooksevad mööda soodusmüüke…“
Jean-Jacques d´Estaing (naerab)
„Kui te saate endale lubada tuntud brändi tõelist toodet, sõitke selle brändi moemajja ja ostke endale 1000 euro eest pluusike. Kõik ülejäänud on jama.“
Elegantum
„Ja see tähendab?“
Jean-Jacques d´Estaing
„Tõeline bränditoode ei saa maksta 50–100 eurot. See on laiatarbekaup, see on oma nime arvel raha teenimine. Paljud isegi ei aima, et eksklusiivsete toodete firmamärk erineb masstoodangu omast. Inimesed hellitavad oma enesearmastust, saamata aru, et asi ei ole brändis, vaid selles, kuidas rõivas seljas istub. Teine aspekt on see, et näidates end maailmale brändirõivastes, tõstavad nad oma sotsiaalset seisundit. Aga see on ju naeruväärne…
Marlene Dietrich ja Marilyn Monroe oleksid olnud elegantsed ka kartulikotis, aga mõned inimesed näevad brändiasjas välja, otsekui oleks neil seljas kartulikott. Väga tihti annavad tuntud moemajad võimaluse kasutada teatud tasu eest ja teatud tingimustel oma nime, et ärimehed võiksid lisada selle oma toodetele. Kasu saavad kõik.“
Elegantum
„Kas tõesti?“
Jean-Jacques d´Estaing
„Jah, te saite õigesti aru. Kui teil õnnestub tuntud moemajaga selle nime kasutamise üle kokku leppida, võite kõigile teie pakutavatele riietele õmmelda seda kandvad firmamärgid ning müüa oma tooteid juba hoopis teise hinnaga. Ma aga ei arva, et teil seda vaja on.“
Elegantum
„Tõepoolest ei ole vaja… Vahel kuuleme, kuidas juhuslikult sisse astunud naised ütlevad, et meie rõivad on vanadele: liiga daamilikud või siis lausa vanaemadele.
Jean-Jacques d´Estaing
„Midagi rumalamat ei ole ma kuulnud. Kas teate, mind hämmastab siiani, kuidas paljud mõisted on tänapäeval väärastunud. Targad inimesed kardavad oma arvamust avaldada, lollid aga pasundavad nii, et kõik kuuleksid. Rõivad jagunevad ainult kolme kategooriasse: laste, noorte ja täiskasvanute omad. Kõik! Ja kõigis kolmes kategoorias eksisteerivad oma stiilid. Stiil aga võib vanust vähendada või suurendada. Ja ainult. Ma uurisin lõikeid, mida teie pakute. Need sobivad kahekümnestele ja vanematele. Kõik oleneb naisest, sellest, kas ta oma stiili tunnetab, oskab olla elegantne. Just neis küsimustes olete teie abiks, ja see on väga väärtuslik abi.
Teil on väga huvitavaid kleite. Kõik neist aru ei saa, aga seda polegi vaja. Ma pean teid kiitma. Teil on vaistu. Arvan, et peagi on paljud naised teile stiili ja elegantsi eest tänulikud.
Elegantum
„Jean-Jacques, täname teid jutuajamise eest. Tänu teile oleme paljuski selgusele jõudnud, mosaiigi kokku pannud. Loodame, et see ei jää meie viimaseks kohtumiseks. Kas me tohiksime avaldada meie jutuajamise sotsiaalvõrgustikes?“
Jean-Jacques d´Estaing
„Muidugi tohite. Ja ei ole vaja karta seda teha. Targad saavad kõigest aru, aga neid teisi ei ole teile tarvis.
Ka mina olen teile tänulik. Teiega rääkida oli väga huvitav, seepärast teiega suhtlesingi. Teid ootab eest tulevik. Hea tulevik. Ja veidi hiljem soovitan teil arutada oma kaupluste avamist mitmes linnas: Pariisis, Berliinis, Roomas, Budapestis ja Viinis. Mitte ühekorraga, vaid järk-järgult. Alustage ühest pealinnast, mida te kõige paremini tunnete. See on ränk töö. Eeskätt seoses personali valiku ja koolitamisega. Aga küll kõik õnnestub. Mina aga aitan konsultatsioonidega. Edu teile!“
Elegantum
„Täname teid veel kord niivõrd meelitava hinnangu eest. Aitäh!“