Anca Radu Hm Bijou

Anca Radu Hm Bijou Be Happy, Be Stylish !!! www.followyourintuition.co.uk

  cărți recomandatePoate că ai aşteptat momentul potrivit să faci ceva nou. Poate aştepți 1 ianuarie, sau 3 ianuarie, sa...
27/12/2022

cărți recomandate
Poate că ai aşteptat momentul potrivit să faci ceva nou.

Poate aştepți 1 ianuarie, sau 3 ianuarie, sau 31 ianuarie...

Poate ai încercat de ceva timp să te pui pe treabă, dar ceva nu a mers cm te aşteptai.

Sunt chestii care ți-au stat in cale, dar şi multe coincidențe care simți cm te împing totuşi către acel ceva pe care ți-l doreşti.

Este o mică luptă interioară în care tu nici nu pierzi şi nici nu câştigi, ci doar ai ocazia să înveți să trăieşti în prezent cu ce este mai prezent pentru tine în acel moment (joc de cuvinte care merită citit din nou).

Balanța se echilibrează când reuşeşti să înțelegi de ce faci ce faci pe de o parte, iar pe de altă parte accepți ceea ce este, cu bune şi cu mai puțin bune.

Am spus multe şi nimic...cam aşa o să pară daca nu eşti foarte familiarizat cu conceptul de "open mindset" şi cu cel de "obiceiuri de succes".

Secretul nr. 1 al oamenilor care au performanțe în diverse domenii, este CLARITATEA.

Ca să ajungi la acel nivel profund de claritate, necesită o muncă cu tine, pe care o poți face singur, sau cu suport.

Eu am ales in 2021 să fiu ghidată de un business coach, de un psiholog, de un mindset coach si de un mentor pe parte de meditatii.

Însă am urmărit nenumărate podcast-uri, filme cu esență profundă, şi am citit şi câteva cărți de dezvoltare personală.

Îți las aici top 5 cărți care au facut o diferență pentru mine în ultimul an:

1. Judgement Detox, de Gabby Bernstein
2. The Untethered Soul, de Michael Singer
3. Attached, de Dr. Amir Levine and Rachel S. V. Heller
4. The Sleep Coach, de Dr. Sarah Jane Arnold
5. The High Performance Planner, de Brendon Burchard.

Te invit să facem o listă mai amplă, şi să îmi recomanzi şi tu o carte.

Mulțumesc!

Neatza! Ce mi-a placut sa imi aduc aminte de analogia asta cu tinut pixul cu mana cealalta😁Am citit-o sau am ascultat-o ...
07/06/2021

Neatza!

Ce mi-a placut sa imi aduc aminte de analogia asta cu tinut pixul cu mana cealalta😁

Am citit-o sau am ascultat-o la Mel Robbins acum mai bine de un an. Mi s-a parut foarte reala. Intr-adevar in momente grele mintea blocheaza alte scurgeri de energie si se comcentreaza sa realizeze acel lucru nou.

Daca mergi mai profund, poti sa te gandesti cat de des mergi la baie de obicei. Insa daca ai ceva super-important de facut, te trezesti d**a o vreme ca nu ai mai fost la baie de ceva timp.

Nu e o intamplare, este modul in care mintea noastra pune prioritati.

Pe de alta parte, ma gandesc si la auto-sabotajul pe care ni-l creem constient atunci cand ne punem singuri limite: nu ma mai ridic de aici pana nu termin ce mi-am propus sa rezolv in fata laptopului.

Cateodata e bine, dar daca devine si acesta un "obicei" inseamna ca ceva nu e bine pus in balanta: ori proiectul e prea greu, ori energia este prea scazuta la ora aceea, ori ne sta gandul la ceva mai important.

Iti doresc sa iti realizezi tot ce ti-ai propus, dar sa te simti bine si echilibrat pe tot parcursul.

Incearca sa inlocuiesti "nu ma ridic de aici pana nu termin" cu " cand o sa termin o sa ma simt foarte bucuros pentru ca..." sau "cand o sa termin acest proiect o sa ma recompensez cu...". Si daca ai nevoie la toaleta o sa te duci pentru ca iti reprogramezi mintea sa reuseasca prin alte metode, cu entuziasm in loc de auto-sabotaj.

Totul tine de motivatie si de recompense. Si corpul si mintea noastra stiu asta.

Te pupic

✍Scrie acum pe ce ai la indemana cm o sa te simti la sfarsitul zilei de azi daca realizezi ce ti-ai propus? Si daca ai pregatit si o recompensa pentru tine😉

Good Morning & Happy Monday!!!

Ca sa tinem mintea ocupata cu cautarea de noi solutii, e nevoie de challenge-uri.

Cel mai simplu, tine pixul cu mana cealalta si vezi ce se intampla. Mintea o sa blocheze celelate simturi si va concentra toata atentia pe acest lucru nou.

Atunci cand le spui celorlalti " lasa-ma, ca ma concentrez la ceva, si nu pot sa aud ce spui", atunci mintea lucreaza. Vei auzi doar daca cel de langa tine iti va da indicatii despre cm sa tii pixul mai bine ca sa poti scrie cu mana cealalta.

Daca inca mai auzi tra-la-la-ul care se vorbeste in jurul tau, inseamna ca nu esti suficient de ocupat.

Poti mai mult, pune creierul la munca. Ajuta-l sa caute noi metode prin care sa te dezvolti si sa cresti.

Saptamana minunata iti doresc!

Anca
Xx

Yuhuuu! It's me again! Acelasi spirit rebel, impachetat intr-o postura office, cu tendinta de a exagera cu diplomatia in...
11/05/2021

Yuhuuu!
It's me again!

Acelasi spirit rebel, impachetat intr-o postura office, cu tendinta de a exagera cu diplomatia in relatiile cu tertii, dar in acelasi timp cu tendinta de a manifesta prea putina indulgenta pentru cei apropiati.

Stii ca se spune "femeile cu buze subtiri, daca mai sunt si moldovence, sunt ale drq".

Am trait multa vreme sub "umbrela" asta. Si de cate ori ieseam in evidenta mai mult decat trebuia prin argumentele mele si prin manifestarile mele in grupul restrans de "prieteni" dadeam eu sau ei vina pe zicala asta, ca sa o dam la pace si sa ne continuam linistiti drumul fara sa stricam relatia sau atmosfera generala.

Nu a fost singura umbrela din viata mea, insa este prima pe care mi-as fi dorit sa o gestionez mai bine, si sa nu ma abat asa de usor de la niste "standarde" pe care sufletul meu le cerea. Insa sufletul meu suferea atunci mai tare din lipsa de conectare decat din lipsa de recunoastere a autoritatii, si asa ajungeam sa accept noua postura, de dragul integrarii in grup.

Cred ca si tu ai o eticheta pe care ti-ai pus-o singur, sau pe care ti-au pus-o altii, si cu greu ai dat-o jos, sau inca o mai afisezi la nevoie.

Nu e usor sa te intorci la sursa si sa vezi ce putea fi facut mai bine, si cat de mult ar fi influentat viata ta daca luai niste decizii mai hotarate, fara sa incluzi asa de mult compromisul de orice natura in viata ta.

Si compromisul poate lua forme diverse. Nu e musai sa deschizi gura ca mine, sa faci observatia si totusi sa tii cu echipa din care faci parte. Compromisul poate sa fie mut. Cand te faci ca tu nu esti afectat si pui intr-un c**t din sufletul tau frustrari si neimpliniri nespuse, care explodeaza la un moment dat, fara ca cei din jur sa anticipeze in vreun fel.

Cum sa facem sa fim mai blanzi cu noi, inainte sa gresim constient si sa purtam vina in noi toata viata?

Cum sa facem sa cerem ajutor la momentul potrivit, fara sa ne comparam cu altii? Pentru ca am fost invatati ca sunt altii mai amarati ca noi, si din cauza asta ar trebui sa fim multumiti cu ce avem.

Cum sa facem sa scapam de obiceiul etichetarii oamenilor, care a devenit atat de nociv?

Hai sa fim putin mai atenti si la noi, si la generatia care urmeaza, si sa facem un efort suplimentar prin care sa indepartam limitarile alea vechi pe care toti le scoatem la iveala la tensiune sau la nervi.

Hai sa inlocuim cuvinte care dor, cu cuvinte reale care trebuiesc spuse la momentul potrivit, ajutate de gesturile potrivite si de actiunile congruente, prin care constientizam greseala si incercam sa o indreptam.

Hai sa ne facem obiceiuri noi prin care sa incurajam mai mult, atunci cand trebuie si pe corecte.

Hai sa punem o pauza in viata noastra si sa perpetuam impactul unei dezamagiri pe urmatorii 5-10 ani.

De exemplu: daca azi ai etichetat pe cineva ca "nepasator" sau ca "puturos" sau ca "imprastiat" sau ca "tocilar", voluntar sau involuntar a fost constructiv? Sau este doar un consum inutil de energie, care o sa duca mereu la acelasi rezultat nul sau negativ?

Sau poti sa faci de azi un obicei si chiar daca ai scapat "porumbelul", data viitoare o sa incerci mai mult, daca viitoare o sa folosesti cuvinte adecvate in loc de mistouri. Data viitoare nu o sa te mai simti vinovat ca ai etichetat pe cineva, ci o sa te simti responsabil si o sa actionezi cu responsabilitate, o sa iti ceri scuze, o sa descrii motivul pentru care ai avut tendinta sa pui etichete, si o sa iti asiguri interlocutorul ca exista un drum nou mai pozitiv, pe care ti-ai propus sa pasesti, si o sa faci eforturi in acest sens, dar iti trebuie timp, intelegere si observatii constructive ca feedback.


Iti doresc cat mai multe constientizari constructive.

Tine un jurnal ascuns pentru genul acesta de amintiri pe care nu vrei sa le recitesti vreodata, dar care nu se vor vindeca decat daca le pui pe foaie si le reformulezi.

Cand esti pregatit, aduti aminte si efectueaza acest exercitiu. Reformuleaza mistouri sau etichete standard folosind cuvinte care sa conduca spre rezultat, nu doar spre consum de energie.

Am salvat in telefon aceasta provocare de pe pagina Uraniei Cremene, de acum mai bine de 1 an, dar nu am inteles-o la acel moment.

A trebuit sa o tot ascult in emisiunile ei de la radio, tv sau din webinarii ca sa imi faca click-ul.

Te rog printeaza pagina asta si studiaz-o cand esti pregatit mai intai pe copilul din tine.

Tu esti un suflet special si meriti tot ce e mai bun, meriti apreciere, meriti sprijin atunci cand gresesti, meriti sa fii tu bland cu tine si sa iti dai voie sa te iubesti pe tine mai intai.

Te imbratisez din 2 motive: unul altruist si unul egoist. Te-ai prins?😉🤗

"Primesti ceea ce cauti!"      Tony Robbins
27/04/2021

"Primesti ceea ce cauti!"
Tony Robbins

Yeeeee!!!Si am ajuns la 500 de like-uri pe pagina Eu Stiu Ce Vreau In 2021!🤩Tu stii ca aici ma simt cel mai confortabil ...
28/03/2021

Yeeeee!!!

Si am ajuns la 500 de like-uri pe pagina Eu Stiu Ce Vreau In 2021!🤩

Tu stii ca aici ma simt cel mai confortabil sa impartasesc si bune si rele. Si este felul meu de a ramane conectata cu tine. Am si cateva postari mai pesimiste, dar am preferat sa nu le dau drumul deocamdata. Pentru ca vreau ca si tu sa citesti cu placere ceea ce incerc sa transmit.

Acolo, pe pagina si pe grup, dau din energia mea ca sa inspir si sa ajut oamenii sa creada in ei si sa faca pasi mici in directia in care isi doresc, prin autodescoperire. Si se pare ca mici piedici apar pe acest drum, inevitabil.

Si nu o sa pretind ca stiu care este, neurologic vorbind, stiinta din spatele limitarilor pe care le avem si continuam sa le creem inconstient, pentru ca inca nu am ajuns acolo si nici nu este scopul meu.

Insa, pentru ca a ajuns la mine aceasta informatie prin telefon direct din USA, as vrea sa o dau mai departe ca sa faca o diferenta si pentru tine, si de cate ori vei vedea sau vei observa un comportament asemanator sa stii cm sa il clasifici.

In contextul nostru, un coleg care participa la acea sedinta, a spus ca vrea sa inceapa o noua cariera in IT, pentru ca se retrasese din armata si cauta sa faca ceva diferit ca sa isi intretina familia. Omul terminase cateva cursuri platite, avea idee cam ce ar putea sa faca,dar era blocat ( si rezervele financiare erau pe terminate si simtea o presiune suplimentara). Pentru cazul lui au fost identificate 3 temeri:

- frica de a pierde ceva
- frica de proces
- frica de rezultat.

Evident, frica de a pierde ceva nu ne da voie sa schimbam ceva ca sa nu pierdem ceea ce avem. Am manifestat si eu aceasta frica de curand, apoi m-am simtit ca un copil care se tine cu dintii de jucaria lui, nestiind ca daca o lasa din maini o sa primeasca in schimb o jucarie mai mare si mai frumoasa.

Frica de proces se manifesta atunci cand vrei sa te schimbi, sa pornesti la un drum nou, dar stii ca acest proces o sa aduca si multe necunoscute. O sa fie nevoie sa deslusesti procesul pe acest drum nou. Si frica ce spune? Un drum nou vine cu un consum mare de energie, asa ca mai bine pastram energia si ramanem pe loc. De obicei se intampla cand vrei sa te reorientezi in cariera sau sa incepi o activitate noua.

Frica de rezultat se manifesta atunci cand nu-ti dai sansa sa incepi un proiect nou, pentru ca de obicei necesita timp, energie, bani, efort si se prea poate ca la final sa nu obti rezultatul asteptat. Si frica asta te tine pe loc.

Cum poti tu sa te folosesti de aceasta informatie?

In primul rand vei putea constientiza mai usor daca manifesti una din aceste frici. Primul pas in rezolvarea unei situatii este sa devi constient ca ea exista.

In al doilea rand, poti cauta sprijin la persoane care te pot ajuta sa depasesti situatia. Si nu e nevoie sa mergi la specialist. Incepe cu o conversatie despre frica ta cu prietenul tau cel mai bun, sau cu o persoana pe care o respecti si de la care iti este usor sa accepti un sfat constructiv. Cere o parere obiectiva dar prieteneasca cand te simti blocat.

Apoi, schimba-ti perspectiva si creeaza scenariul cel mai sumbru posibil si apoi cel mai frumos scenariu posibil. Gandeste-te la felul in care te vei simti in fiecare caz, si intreaba-te:

Eu cm vreau sa ma simt de fapt?
Ce sentiment caut eu?
Ce emotie o sa traiesc daca trec peste frica si imi indeplinesc scopul?

As vrea sa iti spun cu voce tare aceste intrebari, ca sa simti si intensitatea verbala. Eu deja simt o caldura cand inchid ochii si imi vad visul implinit. Si ce emotie traiesc in vis? Traiesc fericirea si implinirea. Am un sentiment de reusita. Copilul din mine sare in sus de bucurie, dar in imaginea mea ( o revelatie pe care am avut-o la o sedinta de yoga) stau intr-un hamac cu o palarie de soare eleganta pe cap, si ma bucur in liniste ca un adult responsabil. Ai reusit Anca!

Da, sedintele de yoga pe care le-am descoperit acum 2 ani au impact foarte mare tocmai prin metoda asta de vizualizare si relaxare.

Imi doresc ca si tu sa te simti implinit si sa gasesti drumul catre o stare de bucurie si relaxare interioara. Energia ta este aur curat.
Daca esti bine cu tine, si cei din jur o sa beneficieze de pe urma ta.

Asa ca fi bine cu tine!

Spune-mi un lucru pentru care si tu esti happy si poti sa strigi : Yeeeee!!!

Love u 🤗 see you next time!

Hey dragilor,Sunt asa de fericita ca am adus in lumea reala acest ghid de autocunoastere. Ma uit la el si il sorb din pr...
03/03/2021

Hey dragilor,

Sunt asa de fericita ca am adus in lumea reala acest ghid de autocunoastere.

Ma uit la el si il sorb din priviri. Am mai facut eu produse la viata mea, dar asa mandra nu am mai fost ( si o spun cu modestie 😁).

De ce ma laud in halul asta? Pai nici o bratara si nici o geanta, nu au avut puterea acestui jurnal.

O bratara o cream din pasiune, pe cand acest jurnal l-am cream ca sa iti descoperi tu pasiunea.

Acum am cu adevarat ocazia sa ofer un produs cu valoare

✔pentru o mamica care vrea sa lucreze ceva de acasa dar nu stie ce,
✔pentru un tanar la facultate care nu stie incotro sa o ia d**a ce termina studiile,
✔sau pentru o persoana careia ii place ce face azi, dar are nevoie sa isi gestioneze mai bine timpul si resursele.

Pare un paradox, insa daca incetinesti si te dai doi pasi mai in spate, ai sansa sa vezi poza de ansamblu si sa mergi tinta catre obiectivul tau cu o viteza nebanuita.

As vrea sa iti dai putin timp tie acum. Lasa telefonul jos sau departeaza-te de ecranul laptopului , si timp de 5 minute gandeste-te la directia pe care o ai astazi:

- este directia potrivita?

- este ceea ce ti-ai dorit mereu sa faci?

- care este cel mai important lucru din viata ta azi?

- ce impact o sa resimti peste un an daca nu schimbi directia catre o acitivitate care o sa iti aduca implinire sufleteasca?

Sfatul meu este sa scrii, dar daca poti sa si vizualizezi - Go For It!
......

Bine ai reveni in lumea reala!

Realitatea o faci chiar tu, cu mintea ta!

Crede in ceea ce simti!

Eu cred in tine!

Jurnalul a ajuns in lumea reala. Asa ca si visul tau este pe cale sa devina realitate.

Spune-mi te rog cm te simti d**a practicarea celor 5 minute de vizualizare? Te-a trecut un fior rece pe spate, ti s-a facut piele de gaina sau te-au napadit lacrimile?

La mine de obicei se lasa cu un sentiment de ciuda, un sentiment de eu pot mai mult, cateodata remuscare and lots of tears. Face parte din proces, stiu, iar vindecarea vine prin actiune.

Am vizualizat➡️am constientizat➡️m-am decis ce vreau de fapt➡️am actionat➡️stiu ca rezultatele apar la momentul potrivit➡️dar nu pot opri emotiile cand in sfarsit primesc ce am cerut. Este uimitor!

22/01/2021

Neatza frumoasa tuturor!

Cate zile mai sunt pana la 1 iunie?

Cui ii pasa...putem sa avem 1 iunie in fiecare zi!

Eu m-am rasfatat azi cu o cana super colorata si un ou Kinder cu printese!😍😍😍

Voi ce surpriza ati vrea sa primiti?

Good bye 2020! Hello 2021!Eu am inceput anul intr-o stare de relaxare. Aveam nevoie de o schimbare, aveam nevoie sa stau...
03/01/2021

Good bye 2020! Hello 2021!

Eu am inceput anul intr-o stare de relaxare. Aveam nevoie de o schimbare, aveam nevoie sa stau, aveam nevoie sa uit de grija zilei de maine.

Nu pot sa cred ca am avut curaj sa iau o decizie asa de "spontana" dar sunt mandra de mine ca am ales sa fac ce simt si o sa imi ramana ca amintire pe viata aceste zile minunate.

Cel mai important este ca m-am deconectat de la rutina zilnica. Si lucrul acesta a fost posibil pentru ca am dormit in alta casa, in alt oras. Este atat de diferit sa dormi in alt pat, sa ai alta vedere pe geam, sa fii primit cu bratele deschise de oameni frumosi si sa te incarci cu energie pozitiva.

Am testat fara sa vreau mai multe dintre "principiile de succes" despre care vorbesc si eu in teoriile mele si in cartea mea.

Am spus "nu" altora , ca sa pot sa imi spun "da" mie.
M-am bucurat de traseul parcurs si nu doar de scopul sau destinatia in sine.
Am gasit timp pentru mine si mi-am facut introspectia.

Si cam despre analiza interioara as vrea sa va spun mai multe acum. Stiam la nivel instinctiv cat de importante sunt intrebarile pe care le-am ales pentru ghidul Eu stiu ce vreau in 2021, si incepusem sa completez chiar eu in propriul ghid.

Este al naibi de greu. Inseamna sa ai intradevar curaj si sa scrii exact ce simti. Si daca nu simti, e ok, este normal. Dar trebuie sa recunosti cu toata fiinta ta.

( Paranteza: Mi-a placut ceva ce a spus R Kiyosaky intr-un interviu: I don't cheat on my clients, I don't cheat on my wife - nu trisez in fata clientilor ,nu trisez in fata sotiei mele. Interviul avea legatura cu integritatea ta ca om).

Poate tu spui ca ai integritate, ca tu esti o persoana corecta, ca esti fara pata. E ok daca este asa si tu crezi in lucrul acesta.

Eu recunosc ca am picat in latura "compromisurilor" de nenumarate ori. Am picat in latura "diplomatiei" cand de fapt imi venea sa scot fum pe nari de nervi. Am picat in latura "las-o ma, ca merge-asa". Am picat in latura "perfectionismului". Am picat in latura "superioritatii" de unde m-am dat jos greu.

Sunt momente in viata cand nu ai de ales. Adevarul este relativ. Depinde de tine care parte a paharului vrei sa o vezi. Depinde de tine care adevar vrei sa il crezi. Inchid paranteza.)

Ghidul meu pentru 2021 inca nu este completat integral,mai am intrebari si saptamani de parcurs. Dar ce m-a ajutat foarte mult a fost un newsletter la care sunt abonata , cel al lui Daniel Zarnescu. El a scris un mesaj catre abonatii lui in care vorbeste despre cm sa iti faci analiza la sfarsit de an , ca sa ai mai multa claritate despre ce vrei sa faci in noul an.

Aseara, am luat fiecare intrebare, si am scris-o in agenda asta mica cu sclipici roz. Am raspuns sincer, si am spus lucrurilor pe nume. A fost uimitor sa imi dau seama la sfarsit ca am facut diferenta intre ceea ce vreau si ceea ce nu vreau.

Cred ca pentru mine planetele s-au aliniat si am deschis mail-ul lui exact cand am fost pregatita, exact cand am fost deschisa cu mine. Ambientul unei camere noi m-a ajutat de asemenea sa vad totul mai obiectiv si mai realist.

A alege rolurile cele mai importante din viata mea, chiar a fost ca o revelatie. Dincolo de mama, sotie, sora, fiica, nepoata, autoare, femeie de afaceri etc. , am inteles top 3 roluri pe care trebuie sa ma concentrez ca sa fiu in aliniere cu scopurile mele. Este o analiza mai in detaliu pe care Daniel a sugerat sa o facem, si pe mine m-a ajutat sa am o alta perspectiva decat ceea ce stiam pana acum.

In schimb, ghidul meu este mai basic, si cred ca poate sa ajute multa lume, in special pe cei tineri, cu potential sau cu initiativa. Si ma bucur ca am creat un asa ghid simplu, pentru ca nu toata lumea este dispusa sa intre de la inceput in profunzimea lucrurilor.

Este un proces de autocunoastere, si a scrie cu mana ta intr-un caiet/jurnal/agenda este pentru unele persoane un obicei de pe care il deprind in timp.

Cam atat despre introspectie.
Va doresc si voua sa aveti mai mult timp pentru voi, sa aveti mai mult curaj si mai multa incredere in voi.

Pe mine ma gasiti

💬 pe messenger
⚛pe grupul Eu stiu ce vreau in 2021 https://m.facebook.com/ESCVI2021/
📧 pe [email protected]

Ghidul este la tiparit, si se poate comanda deja.

Lasa-mi un mesaj si iti voi da detalii despre cm il poti avea si tu, sau despre cm il poti trimite direct la acea persoana care are nevoie de el.

Pana atunci, scrie, elibereaza-te, redescopera-te si propuneti un an de crestere interioara.

Iti multumesc ca ma "citesti".

Happy New Year!

Cu drag,
Anca

Bufnita la tastatura!🦉 Iar nu am somn 😳Si sunt si ceva bolnavioara🤧 insa testul de covid a iesit negativ. De-o fi raceal...
12/12/2020

Bufnita la tastatura!🦉

Iar nu am somn 😳

Si sunt si ceva bolnavioara🤧 insa testul de covid a iesit negativ. De-o fi raceala, gripa eu tot asa tusesc, o sa treaca pana la urma.

Ma uitam pe lista mea de prioritati pe care am lansat-o "public" in mai 2020.

Imi tremura mana groaznic inainte sa apas butonul "Distribuie".

Si oare de ce m-am pus eu in postura asta asa de incomoda?

Raspunsul este simplu: am vrut sa dau un exemplu. Am vrut sa inspir si pe altii sa faca ceva, orice, numai sa porneasca.

Insa cred ca cel mai tare m-am ajutat pe mine sa depasesc niste temeri si am reusit sa gasesc raspunsuri la mult mai multe necunoscute decat am trecut oficial pe lista.

Si mi-am luat multe lectii de-a lungul anului.

Cel mai greu mi-a fost sa incep sa conduc masina. De aceea am si pus asta pe lista. Eram praf la inceput, si aveam numai regrete ca experienta mea la volan era doar de 4 luni si carnetul il aveam de 13 ani. Cat de usor as fi putut sa inving teama in toti acesti ani, dar am stat comod in postura de copilot.

Dar aici sunt in Londra, volan pe dreapta, alte reguli, eu incepatoare...cat am mai plans, Doamne. O zi luam masina pana la munca, o zi o lasam acasa de teama sa nu o mai iau iar pe contrasens ( DA, ai citit bine) sau sa nu ma mai ratacesc pe autostrazi pe care intram din greseala si mai gaseam iesirea peste 5 kilometri ( pe care trebuia sa ii parcurg ca sa ma si intorc la drumul meu initial). Si azi mi se mai intampla, dar am grija sa am benzina suficienta 😅si nu mai e asa o tragedie.

Mi-a prins enorm de bine sa iau lectii cu un instructor. Cat de frumos si pe intelesul meu mi-a explicat si mi-a reinprospatat memoria (pe care de fapt nu o mai aveam).

Cateodata e bine sa ceri ajutorul, indiferent cat de greu iti este sa admiti la ce nivel esti. E mai safe asa.

Apoi m-am ambitionat sa deschid firma si in UK si in Romania, insa la sfatul prietenesc al familiei m-am limitat doar la UK ( inca mai cred ca imi prindea bine si un SRL🧐). Sa deschid cont la banca pe timp de pandemie a fost cel mai descurajator lucru, credeam ca nu o sa mai reusesc. Sunam la toate bancile si toti agentii lucrau de acasa, iar la ghisee sistasera lucrul cu societatile. Am asteptata o vesnicie, dar intr-un final am primit un cont de busines💷 ce satisfactie imensa este sa am un card si un cont de pay pal pe firma mea☺ ( scuzati modestia, insa m-am simtit chiar privilegiata si onorata).

Prooectul "Agenda" are saracul deja 2 ani de la prima schita pe telefon. A suferit de atunci n modificari, ca pana la urma sa ma arunc cu capul inainte si sa promit ca o sa fie gata pentru anul 2021. In secret va spun ca e mai greu decat imi imaginam, si recunosc ca si eu am tendinta sa fiu perfectionista. Dar am decis impreuna cu colaboratorii mei sa lansam versiunea beta asap, si mai imbunatatim lotul urmator de agende📒

Design-uri creez cand am inspiratie. Am lansat magazinul shopify pentru Follow Your Intuition insa a ramas doar o vitrina, inca nu stiu sa atrag clienti si cu pandemia asta imi este teama ca nu o sa ajunga comenzile la timp, furnizorii raspund greu, asa ca de la anul trebuie sa regandesc o strategie pentru shop-ul acesta.

Cu Antonio am petrecut foarte mult timp anul acestea. A fost o vreme asa frumoasa cat a fost lockdown in UK ( martie-iunie). Eram toata ziua in parc, si am continuat sa mergem si d**a ce am reluat munca si el gradinita. Directoarea il lauda mereu, este un copil tare bun, vorbeste engleza foarte bine, ajuta la gradinita sa faca ordine, strange jucariile. Am facut activitati frumoase si acasa pe carti de copii mai mult cu matematica ( doar ma-sa e contabila😁) dar si la gradi. A devenit interesat de litere de cateva luni incoace, deci toate la timpul lor.

Per total am deprins noi obiceiuri, aptitudini, ma pot detasa mai usor si pot privi obiectiv situatii din jurul meu. Creierul meu cauta solutii, raspunsuri si mai calca si stramb , insa face parte din proces 😁😅

Va las niste poze din retrospectiva, si pe cea mai recenta unde sunt bolnava si stau invelita in patura gri.

Sper sa ne vedem curand la un live, ceva🎬
Dar sa treaca tusea asta enervanta.

Va pup de la distanta!

Aveti grija de voi si de visele voastre!🎆🌌🌈

📧[email protected]
🏁 eu stiu ce vreau in 2021

https://www.facebook.com/469740539864401/posts/1407598912745221/

Address

London
N146EX

Telephone

+447440062859

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Anca Radu Hm Bijou posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Anca Radu Hm Bijou:

Share