21/12/2024
Az egyik legszebb magyar népviselet a kalotaszegi.
Áldott Karácsonyt és Boldog Új Évet Kívánunk! 🇭🇺 🇲🇳
„Akkoriban havasak voltak a karácsonyok, Inaktelkén is esett vagy tizenöt centi, ahogy a reggeli kávé előtt kinézve az ablakon megállapítottuk. Dombtetőn áll az inaktelki templom, és a letaposott hóban óvatosan jönnek az istentiszteletre az emberek, fel a meredélyen, ünneplő ruhában, kabátban, a nők is csizmában. Az Ady által megírt »pompás magyarok«, csak most télidőben. Pártás leányok, bokrétás legények, a piros árnyalatai, az idősek sötétkékje, feketéje. Felvesszük a látványt. Persze a kamerához való elemek lemerültek, vagy tán nem is működtek, ezt mindenki ismeri; nem baj, volt nálunk vagy harminc méter hosszabbító is (készültünk), áramot a templomból kaptunk... A benti felvételek csapnivalóak lettek; a kamera sem látott jól, és ötpercenként törölgetni kellett a lencséjét: az ünneplő templomi nép lehelete bepárásította. Végre este a bál! Na, az sem ment simán... A kultúrban csak pár villanykörte, a kamerába tekintve sötétség... de mi erre is gondoltunk, mert volt nálunk ilyen, fényképészektől kölcsönzött lámpa, ettől minden színt kapott és látható lett, a baj csak annyi, hogy tízpercenként ezt is ki kellett kapcsolni, mert felforrósodott. Mit érdekelt minket ez, amikor már a kalotaszegi legényesre vártunk... Vártunk, vártunk, felvettük a csárdásokat, még a falusi valcert is, de a férfiaknak nem volt olyan kedve, vagy tán tartottak a Szekutól, ki tudja. Végül aztán vendéglátónk, aki azért nagyobb ember volt az egeresi kaolingyárban, elintézte a dolgot. Lefizette a helyi besúgót, rábeszélte néhány legénybarátját, odaszólt a zenekarnak. Jani bácsi elkezdte játszani a figurást... Így ment a gyűjtés akkoriban. Ahogy már máshol írtam, nem voltunk profik, csak botcsinálta gyűjtők, lelkes táncosok, városiak, magyarországiak. Mégis, tudva, nem tudva, akarva-akaratlan, a képek belénk égtek, az akkori zenéket kazettára másolva rongyosra hallgattuk később az autókban. Kalotaszeg, édes Erdély; szívünkben vagy örökre!” Szávai József: Karácsony Inaktelkén (folkMAGazin 2021/6)
Fotó: Kalotaszegi lányok (forrás: Marka/Getty Images)