31/12/2024
A tűzijátékokról!
Már régóta az állatvédők és a felhasználók témája. Most pár dolgot azért mégis felsorolunk, hogy ami az embernek 10-15 perc szórakozás másnak mekkora problémát vagy akár a halálát is okozhatja.
- A kutyákra, macskákra a FELELŐS állattartók tudnak vigyázni. A kóbor kutyákat, macskákat nem tudja senki biztonságba helyezni
Vannak viszont akik kevésbé tudnak védekezni ellene, sőt mi emberek sem tudjuk őket megvédeni:
- kis gyerekek akik félhetnek a hanghatások miatt, valamint a beteg gyermekek akiknek szülei sem tudják elmagyarázni mi történik.
- a vadvilág lakói
- a madarak - Nemcsak éjjeli pihenésükben zavarja őket, hanem az ijesztő hangok hatására elhagyhatják biztonságos éjjeli pihenőhelyüket, mivel a sötétben nehezen tájékozódnak eltévedhetnek, megfagyhatnak, és könnyebb prédát jelenthetnek a ragadozók számára is. Az elhulló madarak vizsgálata alapján megállapították, hogy a megriadó állatok legtöbbször épületeknek, fáknak és más fizikai akadályoknak repültek neki, így pusztultak el.
- Levegő- és vízszennyezés
A tűzijátékok során felszabaduló káros anyagok komoly légszennyezést okoznak. Az égés során veszélyes vegyi anyagok, köztük nehézfémek kerülnek a levegőbe, mint az ólom, a réz és a stroncium, amelyekkel a különböző színeket hozzák létre a tűzijátékban.
- Méhek - A téli időszakra kupacba gyűlt méhcsaládok ijedtükben szétrebbennek és átfáznak, méhek tízezrei pusztulhatnak el.
- évről-évre fordulnak elő személyt érintő balesetek, tűzesetek országszerte a tüzijáték rossz felhasználása végett.
Még sok embernek is kellemetlen, ijesztő lehet a hanghatás. Az állatok azt sem tudják mi történik és sokuknak a hallásuk is kifinomultabb mint az embereké. Valamint sokan már napokkal szilveszter előtt valamint az újév napjaiban is használják illegálisan, ami azt jelenti, hogy a gazdik nem tudnak erre felkészülni, mivel váratlanul éri őket és ezért lesz áldozat a házi kedvencük.
Tüzijáték helyett sok helyen már alkalmaznak lézerswhow-t vagy "csendes tűzijátékot".
Több szól ellene mint mellette, mindenki maga dönti el a sorokat olvasva, hogy ér e ennyit neki...